JAK KORZYSTAĆ Z APLIKACJI

Warunki wstępne

1. Używaj na zewnątrz. Aplikacji należy używać na zewnątrz, ponieważ pod dachem nie dochodzi sygnał GPS z satelitów. Na ich podstawie wyliczane są kierunki dla kompasu. Zegarki Samsunga wciąż nie posiadają czujnika magnetometru, więc aplikacja korzysta  z danych GPS.

2. Włącz GPS. Należy włączyć Lokalizacja/GPS w ustawieniach zegarka Ustawienia/Połączenia/Lokalizacja. Czasem aplikacja o tym informuje
i pozwala przenieść użytkownika do tych ustawień. Sama nie może tego zrobić ze względu na kwestie bezpieczeństwa.

3. Poczekaj chwilę. Po ok. 1-3 minutach aplikacja powinna działać tzn. pokazywać kierunki świata. Jako że jest to kompas GPS trzeba się
przemieszczać aby aplikacja mogła prawidłowo wyliczyć kierunek ruchu. Czas oczekiwania po włączeniu GPSa jest wymagany przez samą platformę do skonfigurowania satelitów. Dzieje się tak tylko raz dopóki GPS nie zostanie ponownie włączony.

UWAGA! Gdy mimo to kompas nie pokazuje kierunków trzeba wyłączyć zegarek na sekundę. Czasem niektóre aplikacje jak Workout czy usługi Samsunga mogą blokować dostęp do GPSa dla innych aplikacji i szybki restart zegarka załatwia sprawę.


Nawigacja

Po starcie aplikacji pokazywany jest pierwszy widok z kompasem i pozycją słońca na niebie. Słońce przemieszcza się od prawej (wschód) do lewej (zachód) . Na górze na prawo jest godzina wschodu słońca, a na prawo zachodu słońca.  Jeśli chcemy używać tylko kompasu i info o położeniu słońcu to nie musimy nic więcej robić.

By nawigować do miejsca, w którym jesteśmy np schronisko lub auto – trzeba kliknąć ikonkę z plusem po prawo. Lokacja zostanie dodana do listy tzw. waypointów (naszych lokacji). Następnie klikamy ikonę po lewo z markerem mapki i wchodzimy do listy  lokacji. Wybieramy naszą. Jeśli była dodana jako ostatnia będzie na górze listy. Jej nazwę możemy zmienić na bardziej specyficzną. O tym później. Wybieramy lokację i aplikacja przechodzi do widoku z nawigacją. Widok z animacją radaru. Środek radaru to miejsce naszej lokacji, czyli obecnej pozycji. Czerwony punkt to My. Na początku oba punkty będą na siebie nachodzić. Kiedy się oddalimy punkt czerwony (nasza pozycja) będzie się oddalał.  Górna, biała strzałka (godzina 12.) zawsze pokazuje kierunek naszego marszu (droga przed siebie). Nawigacja jest intuicyjna. Jeśli czerwony punkt jest po prawo od środka tarczy (schronisko czy auto) to znaczy,  że musimy skręcać a lewo. Jeśli punkt czerwony jest nad środkiem tarczy to znaczy, że cel naszego marszu jest za naszymi plecami – musimy zawrócić.


Większość elementów na blacie nawigacji jest klikalne i podawane są różne ważne informacje jak np ile zostało do celu, prędkość marszu itd Z widoku nawigacji przyciskiem HW Back wracamy do listy, potem do kompasu, potem wyjście z aplikacji. Na widoku nawigacji (radar) możemy od razu wyjść z aplikacji przez gest palca w dół.  Aplikacja spyta się, czy na pewno chcemy wyjść z nawigacji.

Na liście waypointów możemy nimi zarządzać. Wybieramy jakiś waypoint na liście i trzymamy dłużej na nim palec. Pojawi się menu z opcjami. Tam możemy np zmienić nazwę waypointa na bardziej wyrazistą np schronisko, dom itd. Możemy też wysłać nasz waypoint na telefon, czy komputer przez opcje Share/Udostępni, czy ręcznie edytować waypoint.

By udostępnić jakiś waypoint trzeba doinstalować jakąś aplikację do obsługi operacji Share w systemie Tizen. Poleca się naszą aplikację Blueft. Jest to aplikacja darmowa i obsługuje wysyłanie i odbieranie plików przez Bluetooth. Blueft może się przydać również w przyszłości np by przesłać muzykę na zegarek, obrazki czy np dokumenty. Link dla Blueft w sklepie Samsung Apps: https://galaxystore.samsung.com/geardetail/com.slandmedia.blueft

Kompas Nawigator w sklepie Samsung Apps Store.